Film Den odhalení (2026) – recenze
Vážení čtenáři Exopolitika.cz,
po první vynucené technické odstávce našeho webu Vám/vám přinášíme recenzi aktuální filmové novinky roku 2026.
Bude ještě nějaký čas trvat, než web bude fungovat naplno, zaplacená doba v členské sekci se samozřejmě adekvátně prodlouží.
S přáním pěkného dne
redakce Exopolitika.cz
14. června 2026
.
Postoj k filmu
Pozor, text obsahuje spoiler.
Podle mého názoru celých 90 % filmu nabízí vzrušující akční, špionážní drama, které snadno vtáhne diváky do děje. Publikum pouze tuší, že jde o mimozemské informace (hlavně z důvodu samotného názvu filmu), protože po celou tu dobu to myslím až tak jasně řečeno není.
Předposlední scéna odhalení spisů a videí, skrze TV stanici, je pojata velmi reálně a připomíná situaci s odhalováním spisů UFO vládou USA v současné době (2025/2026), avšak doplněná o napínavý a vzrušující moment.
Samotnému provedení filmu mohu leccos vytknout, jako ku příkladu příliš naivní auto honičky, (kdy agenti prostřelí zadní gumu prchajícího, a v dalším záběru je pneumatika jako kdyby zcela v pořádku; a „nenápadnost“ herce Joshe O., kdy se „plazí“ u plotu, aby následně ukradl vozidlo aj.). Tyto „nedotaženiny“ jsem schopen prominout díky strhujícímu ději.
Nepíše se mi to snadno, ale ke konkrétnímu obsahu mám zásadních výtek více:
např. přítomnost zvířat nebyla dostatečně vysvětlena a působila poněkud pohádkovým prvkem. Divák zřejmě má získat pocit, že se zvířaty herečka mluví, což v kontextu s mimozemským prvkem nedává moc smysl. Publikum znalé tématiky UFO a s tím spojených jevů se ale dovtípí, že jde zřejmě o krycí vzpomínky, jež doprovázejí únosy.
Steven Spielberg se také musel vypořádat s náboženským prvkem, protože většina Američanů je věřících nebo to alespoň předstírá. Bylo třeba najít element, který by byl vhodným pojítkem a oddálil by šok z Odhalení mezi lidmi z náboženské komunity. Tak se na scéně objevuje postava moudré, mimozemským tématem nijak nezaskočené jeptišky, která vlastně vysvětluje, že bůh/Bůh nestvořil jen lidstvo. Zde jsem měl pocit silného klišé.
Adorace a propagace mimozemské rasy zvané Šediváci působí dojmem jako když se jedná o PSYOP programovací film Hollywoodu, protože většině ufologické/badatelské komunity je dávno jasné, že tato rasa (rasy), až na některé výjimky, nepřichází s dobrými úmysly. Ignorace únosového prvku, či spíše jeho bagatelizování, posouvání smyslu, vypadá úplně jako klasická psychologická operace, jak podotýká aktuálně David Icke. Křečovité budování empatie a sympatií k rase šedých mimozemšťanů a zároveň zatajování toho, co Šedí dělají ve skutečnosti, přehlíží desítky let únosů, které nemají jen pozitivní prvky a zanechávají po sobě zdrcené životní příběhy. I v ČR.
–
–
–
Záměrem většiny filmů bývá vyvolat emoce, které potvrdí jistou „hloubku“ filmu a přikloní diváka na stranu filmového díla a jeho poselství. Tento model se v závěrečné scéně, téměř do písmene stejné jako u Spielbergova filmového počinu z roku 1982 „E.T. – Mimozemšťan“, vyplnil dokonale. Žel, finální scéna s přivezeným Šedivákem na vozíčku podle mě film definitivně shodila. Působila jako kýč, vyvolávala falešné emoce, působila silně dětsky – a vysloveně tendenčně. Možná byla přímo k smíchu.
Nicméně, i tak si film najde své diváky, zvláště v řadách těch, kteří se tematikou skutečných mimozemšťanů vůbec nezabývají. Diváky znalé a studující informace o UAP/UFO/EXO poctivě nejspíš přepadne dojem zklamání. Zde je na místě si plně uvědomit, že Steven Spielberg nenatočil tento film podle všeho pro UFO komunitu, ale pro komerční účely a jiného diváka, který o skutečném mimozemském prvku nemá ani ponětí. Proto filmu chybí exopolitický přesah.
Karel Rašín – 14. června 2026
–
Doplnění
Film dále odkazuje na jiné filmy a fenomény z oblasti sci-fi a ufologie. Všímáme si zmínky o perníkové chaloupce, kde, jak víme, žila nebo žije lidožravá bytost ježibaba – možná, ve skryté narážce na zužitkovávání lidských těl a jejich částí Šedými/Greys. Únosová scéna s dětmi nám pak připomíná v letmém, avšak zjevném a nesporném náznaku, filmovou sérii Vetřelec.
Je rovněž samo o sobě vypovídající, že tato filmová libůstka měla premiéru a premiéru v kinech ve světě a v ČR 10./11. června 2026, a teprve poté, o 2 dny později, v USA (12. června 2026).
Dana Rašínová – 14. června 2026
